Gazeta Podatkowa nr 65 (2148) z dnia 12.08.2024
Zakup nieruchomości od spadkobiercy byłego właściciela ujawnionego w KW
W najbliższym czasie chcę kupić działkę budowlaną. Znalazłem atrakcyjną ofertę. Osoba, która chce mi sprzedać tę nieruchomość, nie jest wpisana do księgi wieczystej. Twierdzi, że jest jedynym spadkobiercą po poprzednim właścicielu, na co ma stosowne dokumenty. Zależy mi na czasie. Czy mogę już w tym momencie podpisać umowę ze spadkobiercą, czy muszę czekać, aż zostanie on wpisany do księgi wieczystej w miejsce spadkodawcy?
Pod pewnymi warunkami Czytelnik będzie mógł podpisać umowę ze spadkobiercą byłego właściciela nieruchomości. Zasadą jest, że tego rodzaju umowa podpisywana jest z osobą, która figuruje w księdze wieczystej jako właściciel nieruchomości. Kupujący, który nabywa nieruchomość od właściciela ujawnionego w KW, ma pewność, że zawiera transakcję z osobą uprawnioną.
Z pytania wynika, że Czytelnik nie ma możliwości podpisania umowy z osobą wskazaną w księdze wieczystej jako właściciel z uwagi na to, że osoba ta już nie żyje. Może jednak zawrzeć tę umowę ze spadkobiercą (spadkobiercami) byłego właściciela. Spadkobierca, który dysponuje wskazanym w przepisach dokumentem na potwierdzenie swoich uprawnień do spadku, w skład którego wchodzi przedmiotowa nieruchomość (np. prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku) nie musi czekać na wpis swojego prawa do księgi, aby móc zbyć nieruchomość. Zgodnie z przepisami do ujawnienia właściciela w KW wystarcza, aby następstwo prawne po osobie wpisanej jako właściciel zostało wykazane odpowiednimi dokumentami. Tak określa art. 34 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2023 r. poz. 1984 ze zm.). Przepis ten wprowadza jedną z zasad związanych z instytucją ksiąg wieczystych, a mianowicie zasadę ciągłości wpisów. Konsekwencją tej zasady jest to, iż osoba ubiegająca się o wpis musi albo wykazać wprost, że jest następcą prawnym osoby aktualnie wpisanej do księgi wieczystej, albo przedstawić i wykazać ciąg następstw prawnych po niej.
Zatem wystarczające jest, że kupujący, czyli Czytelnik, wykaże przy pomocy dokumentów, o których mowa powyżej, że swoje prawo nabył od osoby, która była uprawniona do rozporządzenia nim, pomimo tego, że w chwili podpisywania umowy w księdze wieczystej jako właściciel jeszcze nie figurowała. Tym samym nie będzie konieczne dokonywanie wcześniejszego wpisu prawa własności na rzecz spadkobiercy, co wiązałoby się z koniecznością przeprowadzenia postępowania wieczystoksięgowego i poniesienia w tym zakresie kosztów.
www.PrawnikRodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|