Gazeta Podatkowa nr 84 (1750) z dnia 19.10.2020
Podatek od nieruchomości przy współwłasności
W wyniku dziedziczenia stałem się współwłaścicielem nieruchomości. Wiem, że z tego tytułu muszę płacić podatek od nieruchomości. Czy będę odpowiadał za podatek w pełnej wysokości, czy jedynie za część proporcjonalną do posiadanego przeze mnie udziału?
W sytuacji gdy nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Taka jest reguła wynikająca z art. 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm.).
Współwłaściciel w zakresie podatku nie odpowiada zatem jedynie za część zobowiązania. Solidarna odpowiedzialność polega na tym, że wierzyciel (tu: organ podatkowy) może wedle swojego wyboru żądać spełnienia całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Współwłaściciele nie otrzymują w takiej sytuacji oddzielnych decyzji podatkowych, wydanych indywidualnie w stosunku do każdego. Wydawana jest jedna decyzja, adresatem tej decyzji są wszyscy współwłaściciele i decyzja jest im doręczana. Organ wydaje jedną decyzję dotyczącą całej nieruchomości, bez wyszczególniania udziałów współwłaścicieli. Taki sposób określenia odpowiedzialności za zobowiązanie podatkowe służy zabezpieczeniu interesów wierzyciela (organu podatkowego) i ułatwieniu dochodzenia zapłaty podatku.
Gdyby zdarzyło się, że współwłaściciel zapłacił cały podatek (albo zapłacił więcej niż wynika to z proporcji w związku z posiadanym udziałem we współwłasności - bo może tego żądać organ podatkowy), ma on prawo domagać się od pozostałych współwłaścicieli, aby zwrócili mu środki stosownie do posiadanych przez siebie udziałów. Tego roszczenia można dochodzić również w sądzie - jest to tzw. roszczenie regresowe zwrotne.
Od wspomnianej zasady obowiązują pewne wyjątki, tj. gdy współwłaściciel odpowiada jedynie za część podatku, stosownie do posiadanego udziału we współwłasności - jest o tym mowa w art. 3 ust. 4a-6 ustawy. Taki wyjątek dotyczy m.in. sytuacji, gdy wyodrębniono własność lokali - wówczas obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz od części budynku stanowiących nieruchomość wspólną ciąży na właścicielach w zakresie odpowiadającym ich udziałowi w nieruchomości wspólnej.
www.PrawnikRodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|