Gazeta Podatkowa nr 18 (1893) z dnia 3.03.2022
Nałożenie opłaty adiacenckiej w związku z podziałem nieruchomości
Po śmierci rodziców stałem się właścicielem nieruchomości gruntowej. Działka jest sporych rozmiarów. Chciałbym grunt podzielić na dwie mniejsze nieruchomości - jedną sprzedać, na drugiej wybudować dom. W urzędzie gminy dowiedziałem się, że taki podział jest możliwy, niemniej muszę liczyć się z nałożeniem w takim przypadku wysokiej opłaty z powodu podziału nieruchomości. O jakiej opłacie mowa?
W opisanej sytuacji chodzi o opłatę adiacencką. Jeżeli w wyniku podziału nieruchomości dokonanego na wniosek właściciela (lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa) wzrośnie jej wartość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może ustalić, w drodze decyzji, opłatę adiacencką z tego tytułu. Tak wskazuje art. 98a ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1899).
Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy, w drodze uchwał. Nie może być ona jednak większa niż 30% różnicy wartości nieruchomości. Co istotne, wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie do 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne. W orzecznictwie i doktrynie podkreśla się, że opłata adiacencka jest należnością ustalaną od wzrostu wartości nieruchomości, jaki powstał w wyniku jej (konkretnego) podziału, dlatego do zastosowania przytoczonej regulacji konieczne jest wykazanie, że wzrost wartości jest efektem wyłącznie dokonanego podziału (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 9 września 2021 r., sygn. akt II SA/Sz 372/21). W rozliczeniu opłaty adiacenckiej lub zaległości z tego tytułu osoba zobowiązana do jej wniesienia może przenieść na rzecz gminy, za jej zgodą, prawa do działki gruntu wydzielonej w wyniku podziału.
Ustalenie opłaty adiacenckiej może nastąpić tylko wtedy, gdy w dniu, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale nieruchomości stało się prawomocne, obowiązywała przywołana uchwała rady gminy. Do ustalenia opłaty adiacenckiej przyjmuje się stawkę procentową obowiązującą we wspomnianym dniu. Należy pamiętać, że to operat szacunkowy jest w zasadzie jedynym i obligatoryjnym dowodem w sprawie o ustalenie opłaty adiacenckiej. Wycena nieruchomości jest zadaniem wymagającym wiedzy specjalnej, którą nie dysponują organy administracji publicznej (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 5 marca 2021 r., sygn. akt I SA/Po 777/20).
www.PrawnikRodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|