Gazeta Podatkowa nr 56 (1827) z dnia 15.07.2021
Zwolnienie podatkowe przy solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli
Jestem jednym z trzech współwłaścicieli nieruchomości. Jeden z pozostałych współwłaścicieli jest zwolniony z obowiązku podatkowego (zwolnienie podmiotowe). Wiem, że współwłaściciele są odpowiedzialni solidarnie za płatność podatku od nieruchomości. Czy w tej sytuacji ja oraz drugi współwłaściciel mamy obowiązek zapłacić podatek w części przypadającej na współwłaściciela zwolnionego z podatku?
NIE. Istota problemu polega na tym, że regułą jest, iż podatnicy-współwłaściciele są odpowiedzialni solidarnie za zapłatę podatku od nieruchomości. Przepis określa, że jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Przewiduje to art. 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm.).
Do odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego. Solidarna odpowiedzialność polega na tym, że wierzyciel (tu: organ podatkowy) może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników (tu: podatników) łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Organy podatkowe mogą zatem dochodzić zapłaty całości podatku od jednego ze współwłaścicieli (odrębną kwestią jest natomiast wzajemne rozliczenie współwłaścicieli).
Od przytoczonej zasady przewiduje się wyjątki. Jeden z nich dotyczy sytuacji opisanej w pytaniu. Zasady odpowiedzialności solidarnej za zobowiązanie podatkowe, o której mowa w powołanym przepisie, nie stosuje się, jeżeli jeden lub kilku współwłaścicieli lub posiadaczy jest zwolnionych od podatku od nieruchomości albo nie podlega temu podatkowi. W takiej sytuacji obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na współwłaścicielach lub posiadaczach, którzy podlegają podatkowi od nieruchomości oraz nie są zwolnieni od tego podatku, w zakresie odpowiadającym ich łącznemu udziałowi w prawie własności lub posiadaniu (art. 3 ust. 6 ustawy). Zatem Czytelnik i drugi właściciel nie będą musieli płacić podatku od nieruchomości za część przypadającą na udział współwłaściciela zwolnionego z podatku.
Współwłaściciel nie musi płacić podatku od nieruchomości za część przypadającą na udział innego współwłaściciela, który jest zwolniony bądź nie podlega podatkowi.
www.PrawnikRodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|