Gazeta Podatkowa nr 55 (1930) z dnia 11.07.2022
Nieuregulowany stan prawny a wywłaszczenie nieruchomości
Posiadam rodzinną nieruchomość. Jej stan prawny nie został do tej pory ustalony, m.in. nie przeprowadzono spraw spadkowych. Niedawno dostałem pismo z urzędu gminny, w którym poinformowano mnie, że część nieruchomości, którą posiadam, może zostać wywłaszczona w związku z gminną inwestycją. Czy jest to prawnie dopuszczalne, skoro stan prawny tej nieruchomości nie jest formalnie ustalony?
Wywłaszczenie nieruchomości może być dokonane, jeżeli cele publiczne nie mogą być zrealizowane w inny sposób niż przez pozbawienie albo ograniczenie praw do nieruchomości, a prawa te nie mogą być nabyte w drodze umowy. Zatem w pierwszej kolejności organ musi próbować dojść do porozumienia z właścicielem nieruchomości, np. w kwestii wykupienia jego prawa. Z tego powodu wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego, co do zasady, należy poprzedzić rokowaniami o nabycie w drodze umowy stosownych praw. Są one przeprowadzane między starostą a właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości (a także osobą, której przysługuje do nieruchomości ograniczone prawo rzeczowe). W trakcie prowadzenia rokowań może dojść do zaoferowania nieruchomości zamiennej.
W przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym informację o zamiarze wywłaszczenia starosta podaje do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości oraz na stronach internetowych starostwa powiatowego, a także przez ogłoszenie w prasie o zasięgu ogólnopolskim. Jeżeli wywłaszczenie dotyczy części nieruchomości, ogłoszenie zawiera również informację o zamiarze wszczęcia postępowania w sprawie podziału tej nieruchomości. Co do zasady, jeśli w terminie 2 miesięcy od dnia wspomnianego ogłoszenia, nie zgłoszą się osoby, które wykażą, że przysługują im prawa rzeczowe do nieruchomości, można wszcząć postępowanie w sprawie podziału i postępowanie wywłaszczeniowe.
Przez nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym rozumie się nieruchomość, dla której ze względu na brak księgi wieczystej, zbioru dokumentów albo innych dokumentów nie można ustalić osób, którym przysługują do niej prawa rzeczowe. Taka sytuacja ma miejsce w sprawie Czytelnika - nieruchomość rodzinna będąca w jego posiadaniu została odziedziczona, a kwestii spadkowych nie uregulowano. Jest to niezbędne m.in. dlatego, że wobec osób trzecich można wykazywać się prawem do spadku tylko przy pomocy stosownych dokumentów, m.in. prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia. Skoro zatem w omawianym przypadku nie ma żadnego z powyższych dokumentów, nieruchomość ma stan prawnie nieokreślony - osoba, która jest rzeczywistym właścicielem nieruchomości nie jest ujawniona w księdze wieczystej.
www.PrawnikRodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|