Gazeta Podatkowa nr 64 (1626) z dnia 12.08.2019
Uzyskanie zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność
Zamierzam sprzedać mieszkanie znajdujące się w budynku położonym na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste. Wiem, że prawo to przekształciło się z mocy prawa we własność i że na potrzeby zawarcia umowy sprzedaży powinienem uzyskać dokument, który to stwierdzi. W jaki sposób taki dokument zdobyć?
Zaświadczenie potwierdzające przekształcenie prawa użytkowania wieczystego stanowi podstawę ujawnienia prawa własności gruntu w księdze wieczystej oraz ewidencji gruntów i budynków, dlatego jest wymagane przy transakcji sprzedaży nieruchomości. Procedurę w sprawie wydania takiego zaświadczenia określa art. 4 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz. U. z 2019 r. poz. 916 ze zm.).
Ustawodawca przyznał kompetencje do wydawania zaświadczeń tym organom, które na podstawie obowiązujących przepisów są właściwe do gospodarowania określonym zasobem nieruchomości. I tak przykładowo, w przypadku gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa, organem właściwym jest starosta, zaś w odniesieniu do gruntów należących do jednostek samorządu terytorialnego - odpowiednio wójt (burmistrz, prezydent miasta), zarząd powiatu albo zarząd województwa.
Tryb i termin wydania zaświadczenia reguluje art. 4 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym właściwy organ wydaje zaświadczenie z urzędu - nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia przekształcenia, albo na wniosek właściciela - w terminie 4 miesięcy od dnia otrzymania wniosku, albo wreszcie, na wniosek właściciela lokalu uzasadniony potrzebą dokonania czynności prawnej mającej za przedmiot lokal, albo właściciela gruntu uzasadniony potrzebą ustanowienia odrębnej własności lokalu - w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.
Zaświadczenie zawiera oznaczenie nieruchomości gruntowej lub lokalowej, według ewidencji gruntów i budynków oraz ksiąg wieczystych. W jego treści potwierdza się przekształcenie oraz informuje o obowiązku wnoszenia rocznej opłaty przekształceniowej, wysokości i okresie jej wnoszenia, a także możliwości wniesienia opłaty jednorazowej i zasadach jej wnoszenia. Zaświadczenie zawiera także pouczenie o możliwości złożenia wniosku o ustalenie wysokości lub okresu wnoszenia opłaty przekształceniowej w drodze decyzji. Stanowi jednocześnie podstawę wpisu w księdze wieczystej roszczenia o opłatę, w odniesieniu do każdoczesnego właściciela nieruchomości.
W opisanej sytuacji Czytelnik powinien zatem wystąpić do właściwego organu o wydanie zaświadczenia w związku z zamiarem sprzedaży mieszkania, a dokument ten zostanie mu wydany w terminie 30 dni od złożenia wniosku.
www.PrawnikRodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|