Gazeta Podatkowa nr 9 (1571) z dnia 31.01.2019
Objęcie nieruchomości wspólnej zarządem sądowym
Jestem jednym z trzech właścicieli budynku wielolokalowego. Od pewnego czasu nie mogę dojść z pozostałymi właścicielami do porozumienia w kwestiach dotyczących zarządzania wspólną nieruchomością. Raz już z tego powodu sprawa znalazła się w sądzie. Nie chcę być zmuszony za każdym razem kierować sprawy na drogę sądową. Czy istnieje możliwość powierzenia zarządu profesjonaliście, nawet wtedy, gdy wszyscy właściciele nie są w tej sprawie zgodni?
W pewnych okolicznościach możliwe jest ustanowienie takiego zarządcy. W każdym czasie właściciele mogą podjąć decyzję o tym, że zlecają prowadzenie spraw określonej firmie. Nie zawsze jednak są w stanie dojść do porozumienia w tej kwestii - paradoksalnie, potrzeba wyznaczenia zarządcy przez sąd pojawia się najczęściej właśnie wtedy, gdy takie porozumienie najtrudniej osiągnąć.
W myśl przepisów każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy, jeżeli nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość. Przewiduje to art. 203 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.).
Jeśli zatem Czytelnik jako wnioskodawca przekona sąd, że właściciele coraz częściej nie są w stanie uzyskać wymaganej większości dla podejmowania ważnych decyzji w sprawie wspólnej nieruchomości, jest pewne, że taki zarządca zostanie ustanowiony.
Zarządca nieruchomości ustanowiony w powyższym trybie musi niezwłocznie zgłosić wniosek o ujawnienie zarządu w księdze wieczystej. Od chwili ustanowienia zarządcy współwłaściciele lub użytkownik mogą używać rzeczy tylko o tyle, o ile nie przeszkadza to wykonywaniu zarządu. Na wniosek innego współwłaściciela lub zarządcy współwłaściciel lub użytkownik może być pozbawiony używania rzeczy, jeżeli przeszkadza zarządcy w wykonywaniu czynności. Z ustanowieniem zarządu wiążą się określone koszty (wynagrodzenie zarządcy). Z tego powodu tego rodzaju zarząd należy rozważyć przede wszystkim w odniesieniu do nieruchomości, które przynoszą dochód. Nadwyżkę dochodów po pokryciu wydatków wypłaca się współwłaścicielom lub użytkownikom w terminach przez sąd określonych.
Wniosek o wyznaczenie zarządcy podlega opłacie sądowej w wysokości 100 zł. Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości. Zarządca nie jest ustanawiany raz na zawsze - sąd uchyli zarząd, gdy odpadnie podstawa dalszego jego trwania.
www.PrawnikRodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|