Gazeta Podatkowa nr 55 (1512) z dnia 9.07.2018
Wykreślenie hipoteki po spłacie wierzytelności
Na mojej nieruchomości ciąży wpis hipoteczny. W przeszłości ojciec zaciągnął kredyt zabezpieczony wspomnianą hipoteką. Kredyt został spłacony jednak wpis dotyczący hipoteki ciągle w księdze wieczystej istnieje. Jest to dla mnie spore utrudnienie, gdyż w praktyce uniemożliwia mi sprzedanie gruntu. Czy mogę wykreślić ten wpis?
Wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką pociąga za sobą wygaśnięcie hipoteki (chyba że z danego stosunku prawnego mogą powstać w przyszłości kolejne wierzytelności podlegające zabezpieczeniu). Jeśli dojdzie do wygaśnięcia hipoteki, wierzyciel obowiązany jest dokonać wszelkich czynności umożliwiających wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Stanowi o tym art. 100 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2017 r. poz. 1007 ze zm.). Wykreślanie hipoteki następuje na wniosek właściciela. Do takiego wniosku powinien on dołączyć dokument wystawiony przez byłego wierzyciela, w którym oświadcza, że zobowiązanie zabezpieczone hipotecznie zostało spłacone i że wyraża on zgodę na wykreślenie hipoteki.
W praktyce może pojawić się wiele trudności - albo takiego oświadczenia wierzyciel nie wystawia (odmawia, nie odpowiada na prośbę byłego dłużnika) albo zdobycie takiego dokumentu jest po prostu "niemożliwe" (zwłaszcza jeśli minęło wiele lat od uregulowania zobowiązania, a były wierzyciel już nie istnieje bądź nie można go odnaleźć). W takim przypadku właściciel nieruchomości również może doprowadzić do uporządkowania księgi wieczystej i wykreślenia hipoteki, jednak nie w trybie wniosku (do którego jak wspomniano potrzeba zgody wierzyciela). W takim przypadku wymaga się wytoczenia przeciwko byłemu wierzycielowi (wierzycielowi hipotecznemu) powództwa o uzgodnienie treści księgi wieczystej ze stanem rzeczywistym.
W doktrynie i orzecznictwie wskazuje się, że po wygaśnięciu wierzytelności zabezpieczonej hipoteką i odmowie dokonania przez wierzyciela czynności umożliwiającej wykreślenie hipoteki, dłużnik może domagać się wykreślenia wpisu w drodze powództwa o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym. Podstawą materialno-prawną takiego powództwa jest art. 10 ustawy.
Niemniej jednak zawsze należy w pierwszej kolejności starać się uzyskać dokument od wierzyciela hipotecznego, natomiast dopiero jeśli okaże się to nieskuteczne, wnieść stosowny pozew.
www.PrawnikRodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|