
Gazeta Podatkowa nr 7 (2195) z dnia 23.01.2025
Przystąpienie do użytkowania obiektu po zakończeniu budowy
Na początku wiosny ukończę budowę domu jednorodzinnego. Roboty budowlane wykonywane są na podstawie pozwolenia na budowę. Czy przed przystąpieniem do użytkowania obiektu powinienem uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie obiektu bądź dopełnić innych formalności?
Do użytkowania obiektu budowlanego, na budowę którego wymagana jest decyzja o pozwoleniu na budowę albo zgłoszenie budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-2 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.), m.in. wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, można przystąpić zasadniczo po zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. Stanowi o tym art. 54 ust. 1 Prawa budowlanego. Za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień nadania decyzji w placówce pocztowej operatora pocztowego, albo, w przypadku doręczenia na adres do doręczeń elektronicznych, dzień wystawienia dowodu wysłania, albo, w przypadku skorzystania z publicznej usługi hybrydowej - dzień odebrania dokumentu elektronicznego przez operatora wyznaczonego. Zawiadomienia o zakończeniu budowy dokonuje się w postaci papierowej albo w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem portalu e-Budownictwo. Warto pamiętać, że organ nadzoru budowlanego może z urzędu przed upływem wspomnianego terminu wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie takiego zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia inwestora do rozpoczęcia użytkowania obiektu.
W razie stwierdzenia użytkowania obiektu budowlanego lub jego części z naruszeniem m.in. przepisów art. 54 ustawy, organ nadzoru budowlanego poucza inwestora lub właściciela, że obiekt budowlany nie może być użytkowany bez dokonania skutecznego zawiadomienia o zakończeniu budowy. Organ po upływie 60 dni od dnia doręczenia pouczenia sprawdza, czy obiekt budowlany lub jego część jest nadal użytkowany z naruszeniem powołanych przepisów. W przypadku niezaprzestania użytkowania w sposób niezgodny z prawem, organ, w drodze postanowienia, wymierza karę z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego. Kara ta w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych wynosi 10 tys. zł.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo budowlane:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|