Gazeta Podatkowa nr 22 (1793) z dnia 18.03.2021
Umorzenie grzywny za niewykonanie rozbiórki
Wybudowałem obiekt gospodarczy, który okazał się samowolą budowlaną. Z uwagi na przepisy szczególne nie mam możliwości doprowadzenia do legalizacji samowoli. Wydano w mojej sprawie decyzję nakazującą rozbiórkę obiektu. Rozbiórki nie wykonałem, gdyż nie mam na to pieniędzy. Z tego powodu nałożono na mnie karę - grzywnę w celu przymuszenia do wykonania rozbiórki. Wniosłem o jej umorzenie, argumentując to trudną sytuacją majątkową. Organ wniosku nie uwzględnił i uznał, że wspomniana grzywna nie może być z tego powodu umorzona. Czy stanowisko organu jest prawidłowe?
TAK. Z pytania wynika, że Czytelnik naruszył przepisy wielokrotnie. Po pierwsze wybudował obiekt, nie dopełniając formalności budowlanych. Zdarza się, że samowola może zostać zalegalizowana, ale muszą być spełnione określone warunki. Jeżeli z jakichś przyczyn legalizacja nie wchodzi w grę (bo np. inwestor nie uiścił opłaty legalizacyjnej), wówczas konieczna jest rozbiórka (organ wydaje stosowną decyzję).
Obowiązkiem Czytelnika było wykonanie wspomnianej decyzji, czyli dokonanie rozbiórki obiektu stanowiącego samowolę. Jeśli dobrowolnie rozbiórka nie będzie wykonana, organ może nałożyć tzw. grzywnę w celu przymuszenia. Zgodnie z przepisami, grzywnę w celu przymuszenia nakłada się, gdy egzekucja dotyczy spełnienia przez zobowiązanego obowiązku znoszenia lub zaniechania albo obowiązku wykonania czynności, a w szczególności czynności, której z powodu jej charakteru nie może spełnić inna osoba za zobowiązanego. Przewiduje to art. 119 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1427 ze zm.). Grzywnę nakłada się również, gdy nie jest celowe zastosowanie innego środka egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym. Tego rodzaju grzywna może być zasadniczo nakładana kilkakrotnie w tej samej lub wyższej kwocie.
Niewykonanie rozbiórki grozi nałożeniem grzywny w celu przymuszenia.
Nałożone grzywny w celu przymuszenia, nieuiszczone w terminie, podlegają ściągnięciu w trybie egzekucji należności pieniężnych. Natomiast w razie wykonania obowiązku określonego w tytule wykonawczym, nałożone, a nieuiszczone lub nieściągnięte grzywny w celu przymuszenia, podlegają umorzeniu. Postanowienie w sprawie umorzenia grzywny wydaje organ egzekucyjny na wniosek zobowiązanego. Na postanowienie o odmowie umorzenia grzywny służy zażalenie. Skoro zatem do tego momentu Czytelnik nie wykonał obowiązku rozbiórki, nie ma podstaw prawnych, aby grzywnę umorzyć.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo budowlane:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|