Gazeta Podatkowa nr 71 (2050) z dnia 4.09.2023
Wygaśnięcie pozwolenia na budowę
Rok temu otrzymaliśmy pozwolenie na budowę pawilonu usługowo-handlowego. Niestety w obecnej sytuacji finansowej nie jesteśmy w stanie prowadzić budowy. Jak długo będzie jeszcze ważne zezwolenie? Czy po jego wygaśnięciu będziemy musieli ubiegać się o wydanie nowego zezwolenia?
Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, którą wydaje organ administracji architektoniczno-budowlanej, najczęściej starosta, rzadziej wojewoda.
Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata. Tak stanowi art. 37 Prawa budowlanego.
W przypadku wygaśnięcia pozwolenia na budowę, a także w sytuacji stwierdzenia nieważności albo uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę, rozpoczęcie albo wznowienie budowy może nastąpić po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę, o której mowa w art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego.
Należy pamiętać, iż inwestor prowadzący roboty budowlane na podstawie pozwolenia na budowę, które wygasło, będzie traktowany tak jak osoba wykonująca roboty bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę.
"Termin 3 lat ma charakter materialnoprawny. Oznacza to, że po jego upływie inwestor traci podstawę do rozpoczęcia lub kontynuowania robót budowlanych w oparciu o decyzję o pozwoleniu na budowę. Skutek utraty uprawnień następuje ex lege. Decyzja stwierdzająca wygaśnięcie uprawnień z pozwolenia na budowę nierealizowanego przez inwestora, stanowi jedynie »procesowe« potwierdzenie zaistnienia skutku materialnoprawnego". Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 9 maja 2019 r., sygn. akt II SA/Bk 308/18 |
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo budowlane:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|