Gazeta Podatkowa nr 3 (1669) z dnia 9.01.2020
Okres ważności decyzji w sprawie pozwolenia na budowę
Kilka lat temu uzyskałem decyzję w sprawie pozwolenia na budowę. Z przyczyn finansowych nie udało mi się jednak wtedy rozpocząć robót. Moja sytuacja zmieniła się, dlatego wiosną chciałbym przystąpić do realizacji tej inwestycji. Mam jednak wątpliwości czy pozwolenie na budowę jest wciąż aktualne. Nie dostałem ze starostwa żadnego pisma, w którym unieważniono by wspomniane pozwolenie. Czy oznacza to, że mogę przystąpić do prac bez ryzyka, że narażę się na samowolę?
Odpowiedź na pytanie zależy od okoliczności sprawy, tj. od tego, kiedy decyzja w sprawie pozwolenia na budowę stała sie ostateczna. W myśl przepisów decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata. Tak wynika z art. 37 ust. 1 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186 ze zm.). Skutek w postaci wygaśnięcia decyzji następuje z mocy samego prawa. Gdyby we wspomnianym okresie doszło do formalnego wszczęcia robót budowlanych do wygaśnięcia decyzji nie dojdzie, nawet jeśli minęło np. 5 lat od dnia, w którym stała się ona ostateczna.
Z opisu sprawy wynika, że Czytelnik nie rozpoczął robót budowlanych. Podkreślenia wymaga, że starostwo nie będzie w sprawie ewentualnego wygaśnięcia pozwolenia na budowę wydawało żadnej decyzji. Decyzja o wygaśnięciu innej decyzji wydawana jest w przypadkach wskazanych w przepisach regulujących postępowanie cywilne. Przykładowo chodzi tu o sytuację, gdy decyzja w szczególności stała się bezprzedmiotowa, a stwierdzenie wygaśnięcia leży w interesie społecznym lub w interesie strony. Podobnie, gdy decyzja została wydana z zastrzeżeniem dopełnienia przez stronę określonego warunku, a strona nie dopełniła tego warunku. Taka decyzja (o wygaśnięciu innej decyzji) ma jednak charakter deklaratoryjny - jej celem jest jedynie potwierdzenie, iż określony skutek w przeszłości zaistniał.
Jeśli zatem decyzja w sprawie pozwolenia na budowę wygasła, inwestor nie może na jej podstawie wykonywać prac budowlanych. Realizowanie przez niego inwestycji w takiej sytuacji (bez dopełnienia wymaganych formalności) skutkować będzie samowolą budowlaną (oczywiście o ile w aktualnym stanie prawnym faktycznie jest wymagane pozwolenie na realizację danej inwestycji). Zdarza się, że prace, które kiedyś wymagały pozwolenia, mogą być obecnie realizowane bez takiego pozwolenia (ewentualnie na tzw. zgłoszenie).
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo budowlane:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|