Gazeta Podatkowa nr 74 (1949) z dnia 15.09.2022
Formalności związane z budową ogrodzenia
Na jesień chcę ogrodzić działkę budowlaną. Chodzi o prosty płot panelowy. Czy na wykonanie takiej inwestycji muszę uzyskać pozwolenie na budowę?
NIE, w większości przypadków takie pozwolenie nie będzie konieczne. Co do zasady, wykonywanie wszelkich robót budowlanych może nastąpić po uprzednim uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Od tej zasady przewiduje się bardzo wiele wyjątków, w tym również w odniesieniu do stawiania ogrodzeń.
W myśl przepisów, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia zamiaru budowy m.in. budowa ogrodzeń o wysokości nieprzekraczającej 2,20 m. Stanowi o tym art. 29 ust. 2 pkt 20 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.). Z kolei ogrodzenia o wysokości powyżej 2,20 m wymagają dokonania zgłoszenia. Wysokość ogrodzenia powinna być mierzona od miejsca, w którym rozpoczęto wznoszenie przedmiotowego ogrodzenia. O zachowaniu wysokości ogrodzenia decyduje wysokość w tych samych miejscach po jego obu stronach (w razie różnicy wysokość wyższa), a nie wysokość ogrodzenia po stronie działki inwestora, który zmienił ukształtowanie własnego terenu. Chodzi więc o wysokość konstrukcji naziemnej tego urządzenia, a nie jego wysokość liczoną od poziomu gruntu.
Zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych dokonuje się staroście. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia dołącza się m.in. oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, odpowiednie szkice lub rysunki - w zależności od potrzeb. Zgłoszenia trzeba dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Organ, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, może, w drodze decyzji, wnieść sprzeciw. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w powyższym terminie. Za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień nadania decyzji w placówce pocztowej operatora pocztowego. W przypadku doręczenia na adres do doręczeń elektronicznych będzie to dzień wystawienia dowodu wysłania, a w przypadku skorzystania z publicznej usługi hybrydowej - dzień odebrania dokumentu elektronicznego przez operatora wyznaczonego.
Warto zauważyć, że wspomniane prace budowlane, gdy są wykonywane przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków, wymagają decyzji o pozwoleniu na budowę, a na obszarze wpisanym do rejestru zabytków konieczne jest dokonanie zgłoszenia. Ponadto inwestor musi pamiętać, że niezależnie od powyższych formalności, inwestycja musi być zgodna m.in. z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (bądź w przypadku braku planu z decyzją o warunkach zabudowy).
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo budowlane:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|