Gazeta Podatkowa nr 17 (1474) z dnia 26.02.2018
Obdarowany zobowiązany do wypłaty zachowku
Ojciec zapisał w testamencie spadek mojemu rodzeństwu. Kilka lat wcześniej podarował swojej wieloletniej przyjaciółce mieszkanie. Natomiast ja nie otrzymałem spadku, z kolei rodzeństwo odziedziczyło majątek o niezbyt dużej wartości (to mieszkanie stanowiło niegdyś znaczną część majątku ojca). Wiem, że mam prawo do zachowku, gdyż nie zostałem wydziedziczony w testamencie. Udziały spadkowe rodzeństwa są na tyle małe, że nie mogę uzyskać od nich spłaty. Czy możliwe jest zwrócenie się z takim żądaniem do obdarowanej przyjaciółki ojca?
W niektórych przypadkach będzie to możliwe. Z opisu sprawy wynika, że Czytelnik ma zasadniczo prawo do zachowku. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. To zatem przede wszystkim spadkobiercy zmarłego mają obowiązek dokonania stosownej spłaty.
Mogą zdarzyć się sytuacje, gdy uprawniony zwraca się ze swoim żądaniem do innych osób. I tak, jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może zwrócić się z takim żądaniem do osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny doliczony do spadku. Taka osoba jest zobowiązana do zapłaty tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem zapisu windykacyjnego. Z kolei, w sytuacji gdy uprawniony nie może otrzymać należnego mu zachowku od spadkobiercy lub osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Chodzi tutaj jedynie o taką darowiznę, która jest doliczona do spadku. Obdarowany jest obowiązany do zapłaty tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny. Mówi o tym art. 1000 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.).
Istotne w omawianej sprawie jest to, czy darowizna na rzecz przyjaciółki ojca jest doliczana do spadku. W myśl przepisów nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. Z opisu sprawy wynika, że przyjaciółka ojca nie jest osobą uprawnioną do zachowku po nim, ani spadkobiercą. Tym samym, jeśli darowizna mieszkania miała miejsce więcej niż 10 lat przed śmiercią ojca Czytelnika, nie będzie można skierować do obdarowanej omawianego roszczenia.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo spadkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|