Gazeta Podatkowa nr 29 (1695) z dnia 9.04.2020
Zasady opodatkowania zapisu testamentowego
Jakiś czas temu zmarła moja mama. Cały spadek odziedziczyło moje rodzeństwo. Ja natomiast nie zostałem wydziedziczony i przewidziano dla mnie w testamencie nieruchomość budowlaną. Rodzeństwo niedawno załatwiało formalności w urzędzie skarbowym. Czy na mnie również ciąży taki obowiązek? Do tej pory zapisu nie otrzymałem, czekam aż rodzeństwo dopełni wszystkich formalności. Czy na tym etapie powinienem również zgłosić się do urzędu skarbowego?
Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy (praw) m.in. tytułem zapisu zwykłego oraz zapisu windykacyjnego. Obowiązek podatkowy obciąża nabywcę, czyli w tym przypadku zapisobiorcę. Powstaje on z chwilą wykonania zapisu zwykłego, a przy nabyciu w drodze zapisu windykacyjnego - z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, postanowienia częściowego stwierdzającego nabycie przedmiotu zapisu windykacyjnego, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego. Tak wynika z art. 6 ust. 1 pkt 2 i pkt 2b ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2019 r. poz. 1813). Jeżeli nabycie następuje w częściach, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą nabycia poszczególnych części.
Czytelnik z uwagi na to, że należy do tzw. zerowej grupy podatkowej, będzie mógł skorzystać z całkowitego zwolnienia podatkowego. Kluczowe jest zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Wszystko zatem zależy od okoliczności sprawy. Jeśli na rzecz Czytelnika dokonano zapisu windykacyjnego, podobnie jak spadkobiercy, początek biegu terminu nie jest związany z wykonaniem zapisu, otrzymaniem przedmiotu zapisu. Z kolei przy zapisie zwykłym istotne jest czy na rzecz nabywcy zapis został wykonany (w całości bądź części).
W przypadku niespełnienia powyższych warunków nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Z pytania nie wynika, jakiego rodzaju zapis został uczyniony na rzecz Czytelnika - jeśli to zapis zwykły i nie został on jeszcze przez spadkobierców wykonany, obowiązek podatkowy z tego tytułu jeszcze nie powstał, tym samym Czytelnik nie musi jeszcze składać żadnego zawiadomienia do urzędu skarbowego. Warto zauważyć, że o ile spadkodawca nie postanowił inaczej, zapisobiorca zwykły może żądać wykonania zapisu niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo spadkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|