Gazeta Podatkowa nr 62 (2041) z dnia 3.08.2023
Podatek od spadków i darowizn w związku z zapisem testamentowym
Miesiąc temu zmarła moja ciocia. Okazało się, że spisała testament, w którym uczyniła na moją rzecz zapis testamentowy (zapis zwykły, nie windykacyjny). Dowiedziałam się, że muszę zapłacić z tego tytułu podatek od dziedziczenia i dopełnić formalności w urzędzie skarbowym. W jakim terminie należy to zrobić?
Nabycie przez osoby fizyczne rzeczy (praw) znajdujących się (wykonywanych) w Polsce m.in. tytułem zapisu zwykłego podlega podatkowi od spadków i darowizn. Zdarza się, że podatkowi podlega również nabycie rzeczy (praw) znajdujących się (wykonywanych) za granicą. W przypadku zapisu zwykłego obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania tego zapisu. Jeżeli nabycie następuje w częściach, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą nabycia poszczególnych części.
Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku. Czytelniczka należy do II grupy podatkowej. Kwota wolna dla II grupy podatkowej wynosi obecnie 27.090 zł, z kolei skala podatkowa określona została w art. 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2021 r. poz. 1047 ze zm.). Z uwagi na to, że do nabycia dojdzie po 30 czerwca 2023 r. (gdy zapis zostanie wykonany), stosuje się przepisy powołanej ustawy w obecnym brzmieniu.
Podatnicy podatku są zobowiązani złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru (chodzi o zeznanie SD-3). Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania. Obowiązek składania zeznań podatkowych nie dotyczy przypadków, w których podatek jest pobierany przez płatnika. Regułą jest, że wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, o ile odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw, a wartość praw do wkładów oszczędnościowych - w wysokości tych wkładów. W wyjątkowych sytuacjach wartość ustala się na podstawie opinii biegłego powołanego przez organ podatkowy.
Obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo spadkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|