Gazeta Podatkowa nr 33 (2116) z dnia 22.04.2024
Obowiązek podatkowy przy zapisie testamentowym
W testamencie wujek uczynił na moją rzecz zapis testamentowy - przekazał mi sporą kwotę pieniędzy. Poinformowano mnie, że pomimo tego, iż nie zostałam powołana do dziedziczenia spadku (spadek przypadł dzieciom wujka), mam obowiązek dopełnić formalności podatkowych i zapłacić podatek od spadków i darowizn. O jakie formalności chodzi? Jaka jest wysokość tego podatku?
Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy (praw majątkowych) znajdujących się (wykonywanych) na terytorium Polski m.in. tytułem dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego. Oznacza to, że pomimo tego, że Czytelniczka nie jest spadkobiercą, ciążą na niej obowiązki podatkowe - jest bowiem zapisobiercą. Wynika to z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2023 r. poz. 1774 ze zm.).
Przy nabyciu w drodze zapisu zwykłego, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania zapisu zwykłego, dalszego zapisu lub polecenia. Jeżeli nabycie następuje w częściach, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą nabycia poszczególnych części. Czytelniczka należy do II grupy podatkowej. Jest to istotne z uwagi na wysokość tzw. kwoty wolnej oraz z uwagi na skalę podatkową. Opodatkowaniu podlega nabycie, od jednego zbywcy, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej - w przypadku II grupy - 27.090 zł (kwota wolna). Czysta wartość to wartość nabytych rzeczy (praw) po potrąceniu długów i ciężarów, ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli nabycie od tego samego zbywcy następuje więcej niż jeden raz, do czystej wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się czystą wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych dotychczas od tego samego zbywcy w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, i w okresie 5 lat poprzedzających ten rok.
Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, zgodnie ze skalą określoną w art. 15 ust. 1 ustawy. Przykładowo, gdy nadwyżka ponad wspomnianą kwotę wolną nie przekracza 11.833 zł, stawka podatkowa wynosi 7%. Podatnicy mają, co do zasady, obowiązek złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe na urzędowym formularzu SD-3. Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo spadkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|