Gazeta Podatkowa nr 58 (2141) z dnia 18.07.2024
Określenie wartości spadku (darowizny) w związku z podatkiem
Dwa miesiące temu zmarł mój partner. W testamencie, który sporządził, powołana zostałam na spadkobiercę. Niedługo rozpocznie się w sądzie sprawa o stwierdzenie nabycia spadku. W związku z dziedziczeniem będę musiała zapłacić podatek od spadków i darowizn. Zapoznałam się wstępnie z zeznaniem SD-3. Z jego treści wynika, że muszę określić wartość rynkową każdej z rzeczy (praw), które nabyłam. Jak tę wartość ustalić? Czy muszę korzystać z wyceny biegłego rzeczoznawcy?
Czytelniczka nie ma obowiązku ustalania wartości rzeczy (praw) nabytych w drodze dziedziczenia z wykorzystaniem wyceny rzeczoznawcy majątkowego. Podatnik ma obowiązek złożyć w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych na formularzu SD-3. Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania. W zeznaniu należy m.in. wskazać, jaka jest wartość nabywanych rzeczy (praw) w dniu powstania obowiązku podatkowego - pozycja G.1. kolumna "f" zeznania SD-3.
Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona ich wartości rynkowej, a wartość praw do wkładów oszczędnościowych - w wysokości tych wkładów. To, że przepis nie nakłada na podatnika obowiązku przedkładania wyceny rzeczoznawcy nie oznacza, że nie powinien on dochować należytej staranności przy dokonywaniu wyceny. W sytuacjach bardziej skomplikowanych może okazać się, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zlecenie rzeczoznawcy sporządzenia wyceny, jeśli nie całego majątku, to choćby niektórych jego składników.
Jeśli podatnik nie określił wartości wspomnianych rzeczy (praw) albo wartość określona przez niego nie odpowiada, według oceny naczelnika US wartości rynkowej, organ ten wezwie podatnika do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania. Jednocześnie podaje wartość według własnej, wstępnej oceny. Dopiero gdy nabywca, pomimo wezwania, nie określił wartości lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez nabywcę wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33% od wartości podanej przez nabywcę, koszty opinii biegłego ponosi nabywca.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo spadkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|