
Gazeta Podatkowa nr 28 (1382) z dnia 6.04.2017
Odrzucenie spadku w imieniu dziecka wymaga zgody sądu
Mój ojciec pozostawił spadek mocno obciążony długami. Aktywa przeważają nad zobowiązaniami jednak w niewielkim stopniu, dlatego postanowiłam odrzucić spadek. Podobno w takiej sytuacji spadek przechodzi na moje małoletnie dzieci. Nie chcę aby zostały one wciągnięte w rozliczenia z wierzycielami. Czy jako przedstawiciel ustawowy mogę wraz z mężem (ojcem dzieci) odrzucić spadek w ich imieniu?
TAK, o ile będą spełnione określone formalności. W pytaniu nie ma mowy o testamencie, dlatego w grę wchodzą reguły ustawowe. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek i dziedziczą oni w częściach równych. Jeżeli dziecko spadkodawcy (w tym przypadku Czytelniczka) nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Stanowi o tym art. 931 § 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459). Spadkobierca, który zdecydował się odrzucić spadek, traktowany jest tak, jakby nie dożył otwarcia spadku (czyli jakby nie żył w chwili śmierci spadkodawcy). Taki też skutek nastąpi, jeśli Czytelniczka zdecyduje się spadek odrzucić.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w tym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe.
Dziecko małoletnie nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych, dlatego nie może samodzielnie wykonywać czynności prawnych, w tym składać oświadczeń w kwestii przyjęcia (odrzucenia) spadku. Przepisy przewidują jednak pewne ograniczenie odnośnie reprezentowania dzieci przez rodziców - rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. Wynika to z art. 101 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2017 r. poz. 682). W praktyce jedynie przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza możliwe jest bez uzyskiwania zgody sądu. Taka czynność nie wpłynie bowiem negatywnie (ujemnie) na majątek dziecka - w najgorszym przypadku spadkobierca spłaci tyle długów, ile wynosiła wartość odziedziczonego spadku (udziału spadkowego). Oznacza to, że jeśli Czytelniczka wraz z mężem chce w imieniu dzieci odrzucić przypadające na nich udziały w spadku, musi wcześniej wystąpić z wnioskiem do właściwego sądu opiekuńczego. Kluczowe w tej sprawie będzie dobro dziecka, co odnosi się również do kwestii dbania o przyrost jego majątku (odrzucanie majątku dużej wartości może nie być przez sąd zaakceptowane). Stosownego zezwolenia sąd opiekuńczy udziela na wniosek jednego z rodziców po wysłuchaniu drugiego.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo spadkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|