Gazeta Podatkowa nr 18 (1372) z dnia 2.03.2017
Spadek z mocy ustawy dla dziadków
W związku z nieszczęśliwym wypadkiem zmarł nasz wnuk. Opiekowaliśmy się nim - mieliśmy ustanowioną opiekę prawną w związku z tym, że rodzice wnuka zmarli kilka lat temu. Czy to prawda, że dziadkowie mają w takiej sytuacji prawo do dziedziczenia?
Dziadkowie należą do kręgu spadkobierców ustawowych. W opisanej sprawie bez znaczenia jest to czy dziadkowie byli opiekunami prawnymi dziecka. Dziedziczenie ustawowe opiera się zasadniczo na pokrewieństwie względem spadkodawcy. W pytaniu nie ma mowy o tym, aby wnuk spisał testament, czy aby posiadał rodzeństwo. W myśl przepisów w przypadku braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy. Dziedziczą oni spadek w częściach równych. Stanowi o tym art. 934 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.).
Jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału spadku między zstępnych spadkodawcy (udział przypada w częściach równych). W przypadku braku zstępnych tego z dziadków, który nie dożył otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada pozostałym dziadkom w częściach równych. Jeśli zatem zmarły nie posiadał bliższych krewnych, ale żyła czwórka dziadków, każda z tych osób otrzyma spadek w wysokości 1/4. Jeśli przykładowo jedno z dziadków nie żyło, ale nie miało też własnych zstępnych, jego część spadku dzieli się po 1/3 między pozostałych dziadków. Gdy jednak żyła np. dwójka dzieci tego z dziadków, wówczas przypadający mu udział (1/4) zostałby w równych częściach podzielony między tych zstępnych nieżyjącego dziadka (każdy otrzymałby po 1/8 spadku).
Na marginesie należy dodać, że w przeszłości dziadkowie nie wchodzili do kręgu spadkobierców ustawowych. Jest to o tyle istotne, że nabycie spadku następuje z mocy prawa już z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, że zasady dziedziczenia ustawowego ocenia się zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym dniu. Bez znaczenia jest moment przeprowadzenia sprawy spadkowej w sądzie czy u notariusza. Tym samym w odniesieniu do osób, które zmarły do dnia 27 czerwca 2009 r., mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego we wcześniejszym brzmieniu. Ma to o tyle znaczenie, że w polskich realiach nie do rzadkości należą sytuacje, gdy sprawy spadkowe są załatwiane wiele lat (nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt) po śmierci spadkodawcy.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo spadkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|