Gazeta Podatkowa nr 65 (2148) z dnia 12.08.2024
Prywatny akt oskarżenia
Zostałem zaczepiony na chodniku przez nieznaną mi osobę, która pod wpływem alkoholu, bez jakiegokolwiek powodu, zaatakowała mnie. Doznałem niewielkich obrażeń, głównie w postaci otarć na rękach i nogach. Sprawcę tego czynu udało się ująć. Policja poinformowała mnie, że z uwagi na niewielki zakres obrażeń, które odniosłem, ukaranie sprawcy za popełnienie przestępstwa może nastąpić tylko wtedy, gdy zdecyduję się skierować do sądu sprawę, wnosząc prywatny akt oskarżenia. Czym jest wspomniany akt oskarżenia?
Przestępstwa mogą być ścigane z oskarżenia publicznego, jak również z oskarżenia prywatnego. W przypadku oskarżenia publicznego ściganiem przestępstwa zajmuje się państwo, stosowne czynności podejmowane są przez uprawniony organ (np. prokuratora), który bada okoliczności sprawy, wszczyna postępowanie przygotowawcze (np. dochodzenie), sporządza i wnosi akt oskarżenia oraz popiera go w postępowaniu sądowym. Z kolei prywatny akt oskarżenia sprowadza się do tego, że akt oskarżenia przygotowany, wniesiony i popierany jest przez pokrzywdzonego. Zasadą jest, że przestępstwa ścigane są z oskarżenia publicznego, chyba że przepis stanowi inaczej, tj. gdy wyraźnie wskazuje, że ściganie za dane przestępstwo odbywa się z oskarżenia prywatnego.
Taka sytuacja ma miejsce w przypadku Czytelnika. Osoba, która go zaatakowała, popełniła najprawdopodobniej przestępstwo spowodowania lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Zgodnie z przepisami, kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, popełnia przestępstwo i podlega karze grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Przewiduje to art. 157 § 2 i § 4 Kodeksu karnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 17 ze zm.). Prywatny akt oskarżenia może ograniczyć się do oznaczenia osoby oskarżonego, zarzucanego mu czynu oraz wskazania dowodów, na których opiera się oskarżenie. W toku tego postępowania policja w określonym zakresie pomaga pokrzywdzonemu, który taki akt wnosi. Policja na żądanie pokrzywdzonego przyjmuje ustną lub pisemną skargę i w razie potrzeby zabezpiecza dowody, po czym przesyła skargę do właściwego sądu. Ponadto, na polecenie sądu, Policja dokonuje określonych przez sąd czynności dowodowych, po czym ich wyniki przekazuje sądowi.
W tego typu sprawach rozprawę główną poprzedza posiedzenie pojednawcze, które prowadzi sędzia lub referendarz sądowy (ewentualnie zamiast posiedzenia pojednawczego może zostać wszczęte na wniosek lub za zgodą stron postępowanie mediacyjne). W razie pojednania stron postępowanie umarza się. Równocześnie z pojednaniem strony mogą zawrzeć ugodę, której przedmiotem mogą być również roszczenia pozostające w związku z oskarżeniem. Natomiast w razie niedojścia do pojednania kieruje się sprawę na rozprawę główną.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|