Gazeta Podatkowa nr 38 (1809) z dnia 13.05.2021
Przestępstwo niealimentacji
Od wielu miesięcy mam problemy w otrzymaniu alimentów od byłego męża. Alimenty zostały przyznane na nasze dzieci w wyroku rozwodowym. Obecnie kwota zaległości w płatności ojca dzieci wynosi około 3 tys. zł. Alimenty są wpłacane sporadycznie w niepełnej wysokości. Czy prawdą jest, że mogę w takiej sytuacji złożyć zawiadomienie na policję o możliwości popełnienia przez męża przestępstwa?
Wszystko zależy od okoliczności sprawy, ale nie jest wykluczone, że faktycznie doszło do popełnienia przestępstwa. Nienależyte wykonywanie obowiązku alimentacyjnego to nie tylko naruszenie regulacji na gruncie prawa cywilnego (umowy, orzeczenia sądu), ale również - z uwagi na konieczność ochrony osób najsłabszych - naruszenie regulacji karnych, które zostały wprowadzone w celu zapewnienia takiej ochrony.
W myśl przepisów ten, kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, popełnia przestępstwo. Grozi za nie kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Tak wynika z art. 209 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444 ze zm.).
Kluczowe jest zatem to, czy obowiązek alimentacyjny został we wskazany formalny sposób określony, oraz jaka jest wysokość zaległości. Jednak najistotniejszą sprawą jest wykazanie winy dłużnika. Już na wstępie powyższego przepisu używa się pojęcia "uchyla się". Uchylanie się zobowiązanego od wykonywania obowiązku alimentacyjnego wskazuje na wykazanie złej woli, stan zawiniony przez dłużnika. Przyjmuje się, że uchylać będzie się ten, kto obiektywnie, mając możliwości płacenia alimentów, nie czyni tego, a więc gdy przejawia negatywne nastawienie do ciążącego na nim obowiązku łożenia na utrzymanie uprawnionych. Sąd w sprawie karnej będzie musiał zatem wziąć pod uwagę wszelkie okoliczności sprawy i ustalić, czy były mąż Czytelniczki mógł płacić alimenty w pełnej wysokości.
Odpowiedzialność za wspomniane przestępstwo może być surowsza, gdy dojdzie do narażenia osoby uprawnionej do alimentów na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych - wówczas sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Nieterminowa czy niepełna płatność alimentów może stanowić przestępstwo.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|