Gazeta Podatkowa nr 66 (1732) z dnia 17.08.2020
Sankcje karne dla osoby małoletniej
Mój syn po raz kolejny naruszył przepisy. Mam z nim coraz więcej problemów wychowawczych. Syn ma dopiero 15 lat. Czy może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej na takich samych zasadach jak osoba dorosła?
TAK. W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że odpowiedzialność karna nie jest uzależniona od osiągnięcia pełnoletności. Na zasadach określonych w Kodeksie karnym odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat. Taką regułę określa art. 10 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1950 ze zm.).
Istnieje wyjątek dotyczący najpoważniejszych przestępstw. Nieletni, który po ukończeniu 15 lat dopuszcza się czynu zabronionego wymienionego w specjalnym katalogu, może odpowiadać na zasadach określonych w Kodeksie, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają, a w szczególności, jeżeli poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się bezskuteczne. Przykładowo taka odpowiedzialność karna wchodzi w grę m.in. w razie popełnienia przestępstwa zabójstwa.
W stosunku do sprawcy, który popełnił występek po ukończeniu 17 lat, lecz przed ukończeniem 18 lat, sąd zamiast kary stosuje środki wychowawcze, lecznicze albo poprawcze przewidziane dla nieletnich, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy za tym przemawiają. Pamiętać również trzeba, że wymierzając karę nieletniemu albo młodocianemu, sąd kieruje się przede wszystkim tym, aby sprawcę wychować (młodocianym jest sprawca, który w chwili popełnienia czynu zabronionego nie ukończył 21 lat i w czasie orzekania w pierwszej instancji nie ukończył 24 lat).
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|