Gazeta Podatkowa nr 71 (1633) z dnia 5.09.2019
Niepłacenie alimentów nie zawsze stanowi przestępstwo
Były mąż przestał płacić terminowo i w pełnej wysokości alimenty, które ma zasądzone w wyroku sądowym na rzecz naszego syna. Planuję skierować sprawę do komornika. Czy zaleganie z płatnością alimentów jest równoznaczne z dopuszczeniem się przez dłużnika przestępstwa?
NIE. Należy odróżnić zasady odpowiedzialności na gruncie cywilnym od tych, które obowiązują w prawie karnym. Zaprzestanie płacenia alimentów na gruncie cywilnym upoważnia wierzyciela do skierowania sprawy do komornika (po uzyskaniu klauzuli wykonalności na tytule egzekucyjnym).
Jeśli chodzi o odpowiedzialność karną, to ponosi ją ten, kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem lub innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo gdy opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące. Tak przewiduje art. 209 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1600 ze zm.). Sprawca takiego przestępstwa podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Jeśli sprawca tego czynu naraża osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat (art. 209 § 1a K.k.).
Istotna jest zatem wysokość zaległości w płatności bądź czas opóźnienia w płatnościach. Oczywiście jak w każdym przypadku w odniesieniu do przestępstw, kluczowe jest również wykazanie winy dłużnika. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego. Jednak w sytuacji, gdy pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, ściganie odbywa się z urzędu.
Warto zauważyć, że nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w art. 209 § 1 K.k., który nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiścił w całości zaległe alimenty. Sąd odstępuje od wymierzenia kary, jeżeli nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego sprawca przestępstwa określonego w art. 209 § 1a K.k. uiścił w całości zaległe alimenty, chyba że wina i społeczna szkodliwość czynu przemawiają przeciwko odstąpieniu od wymierzenia kary.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|