Gazeta Podatkowa nr 81 (1538) z dnia 8.10.2018
Środek karny może obowiązywać krócej
Rok temu zostałem skazany za popełnienie przestępstwa drogowego. Sąd nałożył na mnie zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata. Jestem obecnie zmuszony szukać pracy. Jednak w większości ofert przeznaczonych dla mnie widnieje wymóg posiadania uprawnienia do kierowania pojazdem. Czy mogę w jakimś trybie doprowadzić do anulowania wspomnianego środka karnego z uwagi na nowe okoliczności?
Sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środki karne wymienione w art. 39 pkt 1-3 Kodeksu karnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1600) uznać je za wykonane, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok. Tak przewiduje art. 84 § 1 Kodeksu karnego. Jak widać, instytucję tę można zastosować jedynie do kilku środków karnych, niemniej dotyczy to także środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.
Skrócenia czasu trwania środka karnego nie stosuje m.in., gdy sąd orzekł zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, na okres nie krótszy niż 3 lata, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego. Z kolei w sytuacji, gdy środek karny orzeczony został dożywotnio, sąd może uznać go za wykonany, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego i nie zachodzi obawa ponownego popełnienia przestępstwa podobnego do tego, za które orzeczono środek karny, a środek karny był w stosunku do skazanego wykonywany przynajmniej przez 15 lat.
Oznacza to, że na ten moment w stosunku do Czytelnika zakaz prowadzenia pojazdów musi być nadal stosowany (o zwolnienie z zakazu może starać się po upływie 1,5 roku).
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|