Gazeta Podatkowa nr 60 (1517) z dnia 26.07.2018
Zakaz prowadzenia pojazdów
Mój mąż został zatrzymany przez policję i stwierdzono u niego stan nietrzeźwości. Pomimo że nie doszło do żadnego wypadku czy kolizji, została skierowana przeciwko niemu sprawa do sądu celem ukarania i zastosowania zakazu prowadzenia pojazdów. Czy rzeczywiście może dojść do zastosowania takiej sankcji? Jeśli tak, to na jak długi okres tego rodzaju zakaz może być nałożony?
W niektórych sytuacjach oprócz kary "podstawowej" sąd może (a czasem musi) nałożyć środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Może to nastąpić także wtedy, gdy nie doszło do żadnego wypadku czy nawet kolizji. Zakaz prowadzenia pojazdów może zostać nałożony na okres od 1. roku do 15 lat. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Stanowi o tym art. 42 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 2204 ze zm.).
Sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych m.in. w razie skazania za przestępstwo określone w art. 180a K.k., tj. wobec osoby, która na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. Ponadto sąd obowiązkowo orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173 K.k., art. 174 K.k. lub art. 177 K.k. (m.in. narażenie chociażby nieumyślne zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym i spowodowanie nieumyślne wypadku, w którym inna osoba odniosła poważne obrażenia ciała).
Jeśli dojdzie do popełnienia przestępstwa określonego w art. 178a § 4 K.k. (np. gdy w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego za przestępstwo, sprawca ponownie popełnia taki czyn), sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio (chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami).
Z opisu sprawy wynika, że wobec męża Czytelniczki będzie musiał zostać zastosowany zakaz na okres minimum 3 lat.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|