Gazeta Podatkowa nr 49 (1506) z dnia 18.06.2018
Kara grzywny może zostać rozłożona na raty
Zostałem skazany za popełnienie przestępstwa i wymierzono mi karę grzywny w kwocie 6 tys. zł. Sprawa została zakończona ostatecznie niecały miesiąc temu. W międzyczasie straciłem pracę i sytuacja moja i mojej rodziny znacznie się pogorszyła. Znalazłem zatrudnienie, jednak na ten moment moje zarobki są niższe o około 30%. Czy mogę zapłacić grzywnę w części, a resztę uregulować np. za 2-3 miesiące?
Po zakończeniu sprawy karnej, na której na skazanego nałożono karę grzywny, sąd wezwie do uiszczenia stosownej kwoty w terminie 30 dni od otrzymania wezwania. Jeśli zatem Czytelnik chce uzyskać rozłożenie grzywny na raty, musi złożyć wniosek przed upływem wspomnianego terminu. W razie bowiem bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu grzywnę ściąga się w drodze egzekucji. Mowa o tym w art. 44 Kodeksu karnego wykonawczego (Dz. U. z 2018 r. poz. 652). Co więcej, w przypadku nieuiszczenia przez skazanego w całości np. grzywny, sąd niezwłocznie przekazuje informację gospodarczą o powstaniu tej zaległości do biur informacji gospodarczej (tzw. rejestru dłużników).
Należy wskazać, że wykonanie kary z istoty rzeczy musi wiązać się dla skazanego z konkretną uciążliwością. Niemniej mogą zdarzyć się sytuacje, że w danym momencie pewne okoliczności przemawiać będą za tym, aby doprowadzić do swoistego "złagodzenia kary". Skorzystanie z tego przywileju możliwe jest tylko wtedy, jeżeli natychmiastowe wykonanie grzywny pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki - wówczas sąd może (choć nie musi) rozłożyć grzywnę na raty na czas nieprzekraczający roku, licząc od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym zakresie (art. 49 § 1 K.k.w.). Przy czym w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na okres do 3 lat. Decyzja w tej sprawie podejmowana jest przez sąd w formie postanowienia. Na takie postanowienie przysługuje zażalenie.
Czytelnik musi zatem złożyć wniosek i go odpowiednio uzasadnić oraz wskazać, na ile rat chciałby mieć rozłożoną płatność. Wniosek należy wnieść do sądu, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji. Warto pamiętać, że rozłożenie grzywny na raty można odwołać wówczas, gdy skazany uchybił terminowi płatności choćby jednej raty, chyba że wykaże, iż nastąpiło to z przyczyn od niego niezależnych.
Rozłożenie grzywny na raty wymaga złożenia przez skazanego wniosku wraz z uzasadnieniem.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|