Gazeta Podatkowa nr 101 (1976) z dnia 19.12.2022
Sankcje finansowe dla rodzica za utrudnianie kontaktów z dzieckiem
Na mocy postanowienia sądu miejsce zamieszkania mojego dziecka zostało określone przy jego matce (mojej byłej partnerce). Mam zagwarantowane prawo do utrzymywania kontaktów z dzieckiem, m.in. poprzez e-mail, telefon, a także w postaci osobistych wizyt w miejscu zamieszkania dziecka. Dwa razy w miesiącu mam również prawo zabrać dziecko na weekend do swojego miejsca zamieszkania. W ostatnim czasie partnerka utrudnia mi utrzymywanie kontaktów z synem, zwłaszcza jeśli chodzi o możliwość zabrania go do siebie. Do jakiej instytucji mogę wnieść skargę na jej postępowanie?
Czytelnik może wnieść sprawę do sądu opiekuńczego. Jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje (tu: była partnerka Czytelnika), nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem (tu: Czytelnika) oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku. Tak przewiduje art. 59815 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1805 ze zm.).
Zatem jeśli dojdzie do wspomnianych nieprawidłowości, sąd w pierwszej kolejności jedynie "zagraża", uświadamia rodzica, jakie poniesie konsekwencje jeśli nie zmieni swojego postępowania. Dopiero wtedy, gdy sytuacja nie ulega zmianie, sąd wydaje postanowienie o nałożeniu sankcji. W sytuacji gdy osoba, której sąd opiekuńczy zagroził nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej, nie wypełnia nadal swego obowiązku, sąd nakazuje jej zapłatę należnej sumy pieniężnej, ustalając jej wysokość stosownie do liczby naruszeń. Sąd może w wyjątkowych wypadkach zmienić wysokość sumy pieniężnej ustalonej w pierwszym ze wspomnianych postępowań.
Warto dodać, że omawiane regulacje w zakresie, w jakim obejmują sytuacje, w których niewłaściwe wykonywanie lub niewykonywanie obowiązków związane jest z zachowaniem dziecka, niewywołanym przez osobę, pod której pieczą dziecko to się znajduje, zostały uznane za niezgodne z Konstytucją RP.
Ponadto, we wskazanych sytuacjach, gdy do kontaktu nie doszło wskutek niewykonania lub niewłaściwego wykonania przez osobę, pod której pieczą dziecko pozostaje, ciążących na niej obowiązków, sąd przyzna od tej osoby uprawnionemu do kontaktu zwrot jego uzasadnionych wydatków poniesionych w związku z przygotowaniem kontaktu (np. związanych z wykupieniem wycieczki, na którą rodzic miał pojechać z dzieckiem). Do wniosku o wszczęcie postępowania należy dołączyć odpis wykonalnego orzeczenia albo wykonalnej ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|