Gazeta Podatkowa nr 18 (1789) z dnia 4.03.2021
Opiekun bez prawa do wynagrodzenia
Moja ciocia jest schorowaną, w zaawansowanym wieku osobą. Niedługo ma być wszczęte w stosunku do niej postępowanie o ubezwłasnowolnienie całkowite. Jestem jedyną osobą bliską cioci. Czy prawdą jest, że mogę zostać ustanowiony jej opiekunem prawnym i z tego tytułu nie otrzymam żadnego wynagrodzenia?
Opiekun osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem pozostającego pod opieką. Jeżeli wzgląd na dobro pozostającego pod opieką nie stoi temu na przeszkodzie, opiekunem ubezwłasnowolnionego całkowicie powinien być ustanowiony przede wszystkim jego małżonek, a w braku tegoż - jego ojciec lub matka. Jeśli tych osób nie ma, opiekunem może być ustanowiony np. inny krewny. Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może na żądanie opiekuna zwolnić go z opieki. Sąd ma obowiązek to zrobić, jeżeli z powodu przeszkód faktycznych lub prawnych opiekun jest niezdolny do sprawowania opieki albo dopuszcza się czynów lub zaniedbań, które naruszają dobro pozostającego pod opieką.
Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to sąd przyzna je opiekunowi za sprawowanie opieki na jego żądanie. Wynagrodzenie może być przyznane okresowo albo jednorazowo w dniu ustania opieki lub zwolnienia z niej. Wynagrodzenia nie przyznaje się, jeżeli nakład pracy opiekuna jest nieznaczny lub gdy sprawowanie opieki jest związane z pełnieniem funkcji rodziny zastępczej albo czyni zadość zasadom współżycia społecznego. Przewiduje to art. 162 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 ze zm.). Wynagrodzenie pokrywa się z dochodów lub z majątku osoby, dla której opieka została ustanowiona, a jeżeli osoba ta nie ma odpowiednich dochodów lub majątku, wynagrodzenie jest pokrywane ze środków publicznych na podstawie przepisów o pomocy społecznej. Wynagrodzenie z tytułu sprawowania opieki przyznane przez sąd przybiera zatem w pewnych sytuacjach charakter świadczenia z pomocy społecznej. Wynagrodzenie takie obliczone w stosunku miesięcznym nie może przekraczać 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres poprzedzający dzień przyznania wynagrodzenia. Udzielenie świadczeń w postaci wynagrodzenia za sprawowanie opieki nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz wydania decyzji administracyjnej.
Warto dodać, że opiekun zawsze może żądać od pozostającego pod opieką zwrotu nakładów i wydatków związanych ze sprawowaniem opieki.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|