Gazeta Podatkowa nr 82 (1644) z dnia 14.10.2019
Obowiązek alimentacyjny dzieci
Znalazłem się w trudnej sytuacji finansowej i osobistej. Żona na skutek ciężkiej choroby nie może pracować, wymaga rehabilitacji. Moje zarobki nie są duże. Mamy dwójkę dzieci, z którymi niestety nie mamy dobrego kontaktu. Sami przed laty utrzymywaliśmy dzieci, zainwestowaliśmy w ich edukację, również poza granicami kraju. Czy formalnie mamy prawo domagać się od dzieci pomocy, np. w postaci alimentów?
TAK. Czytelnik i jego żona mają prawo domagać się alimentów od dzieci. Oczywiście nie oznacza to, że muszą otrzymać takie alimenty, wszystko bowiem zależy od okoliczności sprawy.
Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Obowiązek ten obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem. Jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym. Przewiduje to art. 129 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2017 r. poz. 682 ze zm.).
Zatem rodzice (wstępni) należą do kręgu osób uprawnionych do alimentów. Generalnie uprawnionym do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku. Z kolei zakres świadczeń alimentacyjnych (w szczególności wysokość miesięcznej raty alimentacyjnej) zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.
Możliwości zobowiązanych do alimentów są więc ustalane indywidualnie w stosunku do każdego z nich. Nie obowiązuje tu zasada, w myśl której każdy płaci "po równo". Sytuacja majątkowa zobowiązanych jest różna, co powoduje, że każdy z nich często płaci alimenty w różnej wysokości (jedno z dzieci może zostać zobowiązane do płacenia 500 zł miesięcznie, natomiast drugie 250 zł). Oczywiście nie można wykluczyć sytuacji, że alimenty zostaną zasądzone w tej samej wysokości od każdego ze zobowiązanych. Co więcej, może się zdarzyć, że przykładowo tylko jedno z dwójki dzieci będzie płacić alimenty. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy drugie dziecko, obiektywnie, nie ma takich możliwości.
Ponadto należy pamiętać, że alimenty to nie tylko pieniądze. Wykonywanie obowiązku alimentacyjnego może również polegać na tym, że jedno dziecko przyjmie rodzica pod swój dach, zapewni mu opiekę, a drugie będzie wykonywać obowiązek alimentacyjny, przekazując określoną kwotę na utrzymanie rodzica.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|