Gazeta Podatkowa nr 71 (1737) z dnia 3.09.2020
Dorobek w ustroju rozdzielności majątkowej
W moim małżeństwie obowiązuje wspólność majątkowa. Żona zaproponowała, żeby podpisać intercyzę i wprowadzić rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Podobno jest to ustrój przypominający normalną rozdzielność, ale z pewnymi elementami wspólności. Na czym on dokładnie polega?
Rzeczywiście, do rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków stosuje się przepisy o rozdzielności majątkowej, z zastrzeżeniem przewidzianych wyjątków. To, co przypomina ten ustrój wspólności majątkowej, to instytucja tzw. dorobku. W myśl przepisów dorobkiem każdego z małżonków jest wzrost wartości jego majątku po zawarciu umowy majątkowej. Tak wynika z art. 513 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359). Jeżeli umowa majątkowa nie stanowi inaczej, przy obliczaniu dorobków pomija się przedmioty majątkowe nabyte przed zawarciem umowy majątkowej i wymienione w art. 33 pkt 2, 5-7, 9 K.r.o. oraz przedmioty nabyte w zamian za nie. Dolicza się natomiast wartość:
1) darowizn dokonanych przez jednego z małżonków, z wyłączeniem darowizn na rzecz wspólnych zstępnych małżonków oraz drobnych zwyczajowo przyjętych darowizn na rzecz innych osób,
2) usług świadczonych osobiście przez jednego z małżonków na rzecz majątku drugiego małżonka,
3) nakładów i wydatków na majątek jednego małżonka z majątku drugiego małżonka.
Dorobek oblicza się według stanu majątku z chwili ustania rozdzielności majątkowej i według cen z chwili rozliczenia. Ważne jest zatem, aby nie utożsamiać dorobku z całym majątkiem małżonka. Tym samym, może zdarzyć się sytuacja, że małżonek z mniejszym majątkiem będzie posiadać większy dorobek (i odwrotnie). Ustalenie wielkości dorobku ma istotne znaczenie dla rozliczenia się małżonków. Po ustaniu rozdzielności majątkowej (np. po rozwodzie) małżonek, którego dorobek jest mniejszy niż dorobek drugiego małżonka, może żądać wyrównania dorobków przez zapłatę lub przeniesienie prawa. Tym samym małżonek, który uzyskał mniejszy majątek w okresie obowiązywania tego ustroju, ma prawo partycypować w zyskach, które w tym okresie osiągnął jego współmałżonek. Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać zmniejszenia obowiązku wyrównania dorobków (choć nawet z ważnych powodów nie ma możliwości całkowitego wyłączenia tego obowiązku). W razie braku porozumienia między stronami co do sposobu lub wysokości wyrównania, rozstrzyga sąd.
W przypadku śmierci jednego z małżonków wyrównanie dorobków następuje między jego spadkobiercami a małżonkiem pozostałym przy życiu. Jednak spadkobiercy małżonka mogą wystąpić z żądaniem zmniejszenia obowiązku wyrównania dorobków tylko wtedy, gdy spadkodawca wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa albo o rozwód lub wystąpił o orzeczenie separacji.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|