Gazeta Podatkowa nr 47 (1818) z dnia 14.06.2021
Bezskuteczność intercyzy wprowadzającej rozdzielność majątkową
Pół roku temu podpisaliśmy z mężem intercyzę wprowadzającą rozdzielność majątkową. Wcześniej w naszym związku obowiązywała wspólność ustawowa. Niedawno zwrócił się do mnie wierzyciel męża, twierdząc, że podpisał z nim umowę, ale nie wiedział, że mamy intercyzę i sądził, że w naszym małżeństwie obowiązuje wspólność majątkowa. Poinformował, że w razie dalszej zwłoki męża w płatności będzie dochodzić od nas odpowiedzialności tak, jakby cały czas obowiązywała u nas wspólność majątkowa. Czy faktycznie ma do tego prawo, a my mamy obowiązek okazywać wierzycielom naszą umowę majątkową?
Stanowisko wierzyciela jest w pewnym zakresie prawidłowe. W polskim systemie prawnym wspólność majątkowa w małżeństwie to tzw. ustrój domyślny, a zatem obowiązujący z mocy prawa, o ile małżonkowie nie postanowili inaczej (ewentualnie o ile nie doszło do innych zdarzeń nadzwyczajnych, np. wprowadzenia sądownie ustroju przymusowego). Zatem wierzyciel ma prawo przyjąć - skoro innej informacji nie posiada - że w małżeństwie dłużnika obowiązuje właśnie ten ustrój majątkowy.
Z tego powodu małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome. Przewiduje tak art. 471 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359). Wspomniane "inne osoby" to osoby spoza relacji małżeńskiej, a zatem również przyszły wierzyciel.
Z powyższego wynikają dwie zasadnicze kwestie - po pierwsze, dla skuteczności intercyzy nie zawsze wymaga się poinformowania o intercyzie wierzyciela, po drugie, nie ma nigdy obowiązku okazywania wierzycielowi umowy (intercyzy), aby zapoznał się z jej treścią. W tym miejscu należy wskazać, że mogą zdarzyć się sytuacje, gdy małżonkowie o intercyzie nie poinformowali, ale wierzyciel miał wiedzę (z innych źródeł) o tym, że w małżeństwie strony, z którą zawiera umowę, obowiązuje rozdzielność majątkowa. Niemniej w interesie małżonka leży to, aby wierzyciel taką informację posiadał. Zatem zawsze zaleca się, aby to oni osobiście informowali o tym fakcie, na piśmie. Taki dokument da pewność, że wierzyciel w przyszłości nie będzie mógł zasłaniać się brakiem wiedzy w tym zakresie.
O intercyzie i jej rodzaju małżonkowie powinni poinformować wierzyciela.
Brak informacji o intercyzie nie powoduje, że intercyza staje się nieważna. Po prostu jest ona w danej sytuacji bezskuteczna wobec określonego wierzyciela.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|