Gazeta Podatkowa nr 56 (1513) z dnia 12.07.2018
Termin na zaprzeczenie ojcostwa przez dziecko
Po osiągnięciu przeze mnie pełnoletności mama powiedziała mi, że moim ojcem nie jest jej mąż (formalnie wpisany w moim akcie urodzenia), ale inny mężczyzna. Mąż mamy od dawna o tym wiedział, ale ani on, ani moja mama nie zdecydowali się na wszczęcie sprawy sądowej. Co więcej, udzielając mi tej informacji zabronili mi rozpoczynania formalności, które miałyby skutkować wyjaśnieniem sprawy. Czy rzeczywiście bez zgody formalnych rodziców nie mogę nic w tej sprawie zrobić?
Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji. Domniemanie to może zostać obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Nie jest prawdą, że Czytelnik (pełnoletnie dziecko) musi uzyskiwać zgodę matki czy formalnego ojca na to, aby samemu doprowadzić do wszczęcia takiej sprawy. Jest to tym bardziej istotne, że zanim dojdzie do ustalenia ojcostwa innego mężczyzny, wcześniej trzeba doprowadzić właśnie do wspomnianego zaprzeczenia ojcostwa męża matki.
W myśl przepisów dziecko po dojściu do pełnoletności może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa męża swojej matki, nie później jednak niż w ciągu trzech lat od osiągnięcia pełnoletności. Wynika to z art. 70 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Dziecko powinno wytoczyć powództwo przeciwko mężowi swojej matki i matce, a jeżeli matka nie żyje - przeciwko jej mężowi. Jeżeli mąż matki nie żyje, powództwo powinno być wytoczone przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy. Uprawnienie dziecka jest zatem niezależne od uprawnienia matki czy męża matki. W tym miejscu warto zauważyć, że art. 70 § 1 K.r.o. w zakresie, w jakim określa termin do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa męża matki niezależnie od daty powzięcia wiadomości przez pełnoletnie dziecko o tym, że nie pochodzi od męża matki, został niedawno uznany za niezgodny z Konstytucją RP (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 maja 2018 r., sygn. akt SK 18/17). Właściwym rzeczowo do rozpoznania sprawy jest sąd rejonowy.
Przepis określający termin na wniesienie przez dziecko powództwa o zaprzeczenie ojcostwa został częściowo uznany za niezgodny z Konstytucją.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|