Gazeta Podatkowa nr 62 (1416) z dnia 3.08.2017
Dla kogo karta parkingowa?
Chciałem wyrobić dla mamy kartę parkingową. Mama jest osobą niepełnosprawną i porusza się na wózku inwalidzkim. Jakich formalności należy dopełnić, aby taki dokument otrzymać?
Posiadanie tzw. karty parkingowej pozwala osobie niepełnosprawnej (bądź m.in. kierowcy przewożącemu taką osobę niepełnosprawną) do niestosowania się do niektórych znaków dotyczących zakazu ruchu lub postoju. Kartę parkingową wydaje się m.in. osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się czy też osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Stanowi o tym art. 8 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128 ze zm.).
Dokument ten wydaje, po uiszczeniu stosownych opłat, przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, na podstawie odpowiedniego orzeczenia wydanego przez ten zespół. Chodzi tu o orzeczenie o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności czy orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień. Orzeczenie musi ponadto zawierać wskazanie, że niepełnosprawny spełnia warunki do wydania karty.
W przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna). Zaliczenie do znacznego stopnia niepełnosprawności nie jest zatem tożsame z posiadaniem znacznych ograniczeń w możliwości samodzielnego poruszania się.
Kartę parkingową wydaje się na okres ważności wspomnianego orzeczenia, jednakże nie dłużej niż na okres 5 lat. Kartę wydaje się na wniosek osoby niepełnosprawnej. Składając wniosek, trzeba przedstawić do wglądu oryginał prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień wraz ze wskazaniem, że osoba spełnia warunki do wydania karty parkingowej.
Należy pamiętać, że kartę parkingową umieszcza się za przednią szybą pojazdu samochodowego, a jeśli pojazd nie posiada przedniej szyby - w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu, w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|