Gazeta Podatkowa nr 98 (2077) z dnia 7.12.2023
Dodatek mieszkaniowy dla osoby niepełnosprawnej ruchowo
Zamierzam ubiegać się o przyznanie dodatku mieszkaniowego. Samotnie wychowuję syna z niepełnosprawnością ruchową. Mieszkam w lokalu odziedziczonym po rodzicach. Jestem jego właścicielem. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 70 m2. Czy prawdą jest, że jeśli jeden z członków rodziny jest osobą niepełnosprawną, wysokość wspomnianego dodatku będzie wyższa?
NIE, jednak może być łatwiej taki dodatek uzyskać. Aby otrzymać dodatek mieszkaniowy, poza kryterium dochodowym, należy spełnić tzw. kryterium powierzchni normatywnej. W przypadku gospodarstwa domowego, w którego skład wchodzą 2 osoby, normatywna powierzchnia użytkowa lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym znajduje się tylko jeden lokal mieszkalny (dom jednorodzinny), nie może przekraczać 40 m2. Niemniej normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m2, jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. Normatywną powierzchnię powiększa się niezależnie od liczby członków gospodarstwa domowego. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Dodatek mieszkaniowy przysługuje, gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie przekracza normatywnej powierzchni, co do zasady, o więcej niż 30%. W tym przypadku powierzchnia normatywna podstawowa to 40 m2, powiększa się ją o 15 m2, co daje 55 m2. 30% przekroczenie powierzchni normatywnej to 16,5 m2, co daje 71,5 m2. Z powyższego wynika, że Czytelniczka ten warunek spełnia (o ile syn posiada stosowne orzeczenie o niepełnosprawności).
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|