Gazeta Podatkowa nr 68 (1839) z dnia 26.08.2021
Prawo jazdy dla osoby z wadą wzroku lub słuchu
Mój syn ma dużą wadę wzroku oraz stwierdzony dość spory - jak na jego wiek - niedosłuch. Chciałby jednak uzyskać prawo jazdy kat. B. Czy jest to możliwe? Jeśli tak, to czy w przypadku osób z ułomnościami przewiduje się jakieś ograniczenia, np. odnośnie konieczności dostosowania pojazdu czy posiadania jakichś dodatkowych badań?
Osoba, która chce uzyskać prawo jazdy, musi spełnić szereg warunków. Musi m.in. osiągnąć minimalny wiek wymagany dla kierowania pojazdami odpowiedniej kategorii, a także - co istotne w kontekście pytania - posiadać odpowiednie orzeczenie lekarskie. Chodzi tu o orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem oraz orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem (choć to drugie nie dotyczy m.in. prawa jazdy kategorii B).
Prawo jazdy kategorii m.in. B wydaje się na okres 15 lat, z tym że okres ten może być krótszy, o ile wynika to z orzeczenia lekarskiego. Przepisy wprost wskazują, że prawo jazdy może zawierać wymagania lub ograniczenia wynikające m.in. ze stanu zdrowia kierowcy. Wspomniane wymagania lub ograniczenia mogą dotyczyć np. stosowania korekty lub ochrony wzroku, korekty słuchu, protezy lub szyny ortopedycznej, możliwości ograniczonego korzystania z pojazdu, konieczności modyfikacji lub dostosowania pojazdu czy terminu ważności prawa jazdy. Stanowi o tym art. 13 ust. 5 ustawy o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1212).
Uprawniony lekarz, po przeprowadzeniu badania lekarskiego, wydaje osobie badanej orzeczenie lekarskie. Osoba badana lub podmiot kierujący na badania, niezgadzający się z treścią orzeczenia lekarskiego, może wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania lekarskiego. Ponowne badanie lekarskie jest przeprowadzane zasadniczo na koszt osoby badanej. Wniosek o przeprowadzenie ponownego badania lekarskiego składa się pisemnie, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego, za pośrednictwem lekarza, który je wydał. Orzeczenie lekarskie wydane po przeprowadzeniu ponownego badania lekarskiego jest ostateczne. Warto zauważyć, że nie jest dopuszczalne, aby w przypadku skutecznego wniesienia przez osobę badaną, niezadowoloną z pierwotnego wyniku badania, wniosku o przeprowadzenie ponownego badania lekarskiego, organ administracji cofnął tej osobie uprawnienie do kierowania pojazdami w oparciu o to pierwotne orzeczenie lekarskie. Dopiero wydanie orzeczenia ostatecznego, które nie będzie mogło być skutecznie zakwestionowane w omawianym trybie, przesądza z prawnego punktu widzenia o tym, czy względem osoby badanej zachodzą przeciwwskazania zdrowotne do kierowania pojazdami (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 5 listopada 2015 r., sygn. akt III SA/Po 472/15).
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|