Gazeta Podatkowa nr 54 (1408) z dnia 6.07.2017
Zasady usuwania drzew z prywatnej posesji po kolejnej nowelizacji
Jesienią planuję rozpocząć budowę domu. Na mojej działce rośnie wiele drzew, część z nich będę musiał usunąć, bo kolidują z planowanym usytuowaniem budynku. Jakiś czas temu słyszałem, że po zmianie przepisów właściciel może usunąć drzewa bez zgłaszania tego do gminy, o ile robi to na cele prywatne, a nie związane z działalnością gospodarczą. Czy regulacja ta nadal jest aktualna?
NIE. Przepisy zostały znowelizowane po raz kolejny, także w zakresie dotyczącym właścicieli wycinających drzewa dla celów prywatnych. Jak stanowi art. 83 ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r. poz. 2134 ze zm.) usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia.
W czasie dużej nowelizacji sprzed roku wprowadzono uregulowanie, na mocy którego nie stosowano art. 83 ustawy do usuwania drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Natomiast ostatnia nowelizacja ograniczyła ten wyjątek. Zwolnienie to dotyczy przypadków, gdy obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm nie przekracza:
- 1,80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
- 2,65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
- 3,50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew (art. 83f ust. 4 ustawy).
Jeśli wymiary te są przekroczone, właściciel nieruchomości jest zobowiązany dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa do właściwego organu. Organ, po dokonaniu oględzin, w terminie 14 dni może, w drodze decyzji administracyjnej, wnieść sprzeciw. Usunięcie drzewa może nastąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie. W przepisach sprecyzowano, kiedy taki sprzeciw może być wniesiony.
Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin wystąpiono o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę, a budowa ta ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, organ, uwzględniając dane ustalone na podstawie oględzin, nakłada na właściciela nieruchomości obowiązek uiszczenia opłaty.
Trzeba zwrócić uwagę, że przed zmianą obowiązek uzyskania zezwolenia nie dotyczył przypadków, gdy obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekraczał 100 cm (m.in. w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego) oraz 50 cm (w przypadku pozostałych gatunków drzew). Po nowelizacji właściciel nie musi uzyskiwać zezwolenia, jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm nie przekracza wielkości odpowiednio 80 cm, 65 cm i 50 cm w zależności od rodzaju drzewa.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|