Gazeta Podatkowa nr 27 (1381) z dnia 3.04.2017
Odmowa wydania pozwolenia na broń
Chciałbym uzyskać pozwolenie na broń palną. Nigdy nie byłem skazany za żadne przestępstwo. Czy to wystarczy, aby mój wniosek został rozpatrzony pozytywnie?
NIE. Broń palną i amunicję do tej broni można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta wojewódzkiego Policji. Zasada ta wynika z art. 9 ust. 1 ustawy o broni i amunicji (Dz. U. z 2012 r. poz. 576 ze zm.). Przepisy przewidują szereg wyjątków, gdy zainteresowany nabyciem broni nie musi wspomnianego pozwolenia pozyskiwać - dotyczy to przykładowo posiadania broni palnej pozbawionej cech użytkowych, posiadania broni pneumatycznej czy posiadania broni palnej alarmowej o kalibrze do 6 mm.
Pozwolenie na broń wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej, w której określa się cel, w jakim zostało wydane oraz rodzaj i liczbę egzemplarzy broni. Pozytywne rozpatrzenie wniosku osoby zainteresowanej wchodzi w grę wtedy, gdy wnioskodawca nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego oraz przedstawi ważną przyczynę posiadania broni. Pozwolenie na broń wydaje się m.in. w celach ochrony osobistej, ochrony osób i mienia, łowieckich czy sportowych. Za ważną przyczynę uważa się w szczególności stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia (dla pozwolenia na broń do celów ochrony osobistej, osób i mienia), posiadanie uprawnień do wykonywania polowania, ustalonych na podstawie odrębnych przepisów (dla pozwolenia na broń do celów łowieckich) czy też udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadanie kwalifikacji sportowych oraz licencji właściwego polskiego związku sportowego (dla pozwolenia na broń do celów sportowych).
Ustawa przewiduje sytuacje, gdy pozwolenie nie może zostać wydane. I tak, przykładowo, pozwolenia nie otrzyma osoba niemająca ukończonych 21 lat, z zaburzeniami psychicznymi, czy też uzależniona od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych. Dotyczy to także osoby stanowiącej zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego - skazanej prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe czy też skazanej prawomocnym orzeczeniem sądu za nieumyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu bądź przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|