Gazeta Podatkowa nr 20 (1374) z dnia 9.03.2017
Korzystanie przez osobę niepełnosprawną z pomocy psa asystującego
Chciałem kupić niepełnosprawnemu dziecku psa, dzięki któremu mogłoby zacząć samo wychodzić do miasta czy korzystać z komunikacji publicznej. Córka ma poważną wadę wzroku. Podobno tylko odpowiednio przeszkolony pies może być wykorzystywany do tego celu, w przeciwnym wypadku córka nie będzie miała możliwości wstępu do miejsc publicznych oraz korzystania z komunikacji miejskiej. Czy to prawda?
TAK. Tylko pies posiadający specjalny certyfikat jest z formalnego punktu widzenia tzw. psem asystującym. Jednym z uprawnień osoby niepełnosprawnej jest możliwość wstępu wraz z tym psem m.in. do obiektów użyteczności publicznej. Chodzi tu w szczególności o budynki i ich otoczenia przeznaczone na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, opieki zdrowotnej, opieki społecznej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, transportu publicznego oraz inne ogólnodostępne budynki przeznaczone do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynki biurowe i socjalne. Wynika to z art. 20a ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.). Powyższe oznacza, że przykładowo uprawnionej osobie nie można odmówić wstępu z psem przewodnikiem do restauracji. Niemniej jednak taka osoba nie jest z punktu widzenia prawa jeszcze w jakiś inny sposób uprzywilejowana. Jeśli zatem odmowa wejścia np. do restauracji wynika nie z powodu dyskryminacji, ale z uwagi na brak miejsc, pełną rezerwację, nie można czynić właścicielowi czy pracownikom restauracji żadnych zarzutów.
Status psa asystującego potwierdza certyfikat wydawany po odbyciu odpowiedniego szkolenia. Certyfikat wydaje uprawniony do tego podmiot prowadzący szkolenie psów asystujących, wpisany do rejestru podmiotów uprawnionych do wydawania certyfikatów. Nie chodzi zatem o jakiekolwiek szkolenie, ale szkolenie przeprowadzone przez wskazaną instytucję.
Warunkiem skorzystania z omawianego uprawnienia jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Osoba niepełnosprawna nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy. Należy jednak pamiętać, że dysponowanie uprawnieniem nie zwalnia osoby niepełnosprawnej z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|